چرا تحصیل در ترکیه؟

تحصیل در ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد، فرهنگ عالی و سیستم آموزشی با کیفیت، به یکی از گزینه‌های محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

چرا تحصیل در ترکیه؟

تحصیل در ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد، فرهنگ عالی و سیستم آموزشی با کیفیت، به یکی از گزینه‌های محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. این کشور با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع به زبان‌های ترکی و انگلیسی، دانشگاه‌های معتبر و امکانات پیشرفته، فرصت‌های بسیاری را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. همچنین، هزینه‌های مناسب زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، جذابیت این کشور را برای دانشجویان افزایش داده است. در این مقاله به بررسی نکات مختلف تحصیل در ترکیه می‌پردازیم.

183 موسسه آموزش عالی در ترکیه وجود دارد که 109 دانشگاه از آن‌ها دولتی و 74 موسسه غیرانتفاعی خصوصی هستند. شما می‌توانید برای دریافت مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور مشغول به تحصیل شوید.

علیرغم اینکه سیستم آموزش عالی ترکیه یکی از جوان‌ترین سیستم‌های جهان است، اما شهرت خوبی در سراسر جهان به دست آورده است. 4 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی 600 دانشگاه جهانی QS در سال 2023 قرار دارند. بالاترین رتبه دانشگاه کوچ است که در رتبه 477 قرار دارد. رتبه بعدی دانشگاه فنی خاورمیانه است که در گروه 501-510 قرار دارد. در میان 1000 دانشگاه برتر ترکیه 6 دانشگاه دیگر وجود دارد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل ملزم به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه هستند.

دانشجویان بین المللی در هر سال تحصیلی بین 100 تا 4000 یورو شهریه پرداخت می‌کنند. این مبلغ بسیار کمتر از متوسط ​​شهریه در کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا یا چین است. همچنین هزینه‌های زندگی در ترکیه، از محل اقامت گرفته تا غذا و مواد غذایی، حمل و نقل، تفریح ​​و مسافرت، به طرز شگفت آوری پایین است. با بودجه ماهانه 400 تا 600 یورو می‌توانید راحت زندگی کنید. بورسیه‌های تحصیلی متعددی نیز در دسترس است که در کاهش هزینه‌ها به شما کمک می‌کنند.
زبان مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

زبان رسمی ترکیه ترکی است به همین دلیل بسیاری از رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف به زبان ترکی ارائه می‌شود. اما بسیاری از دانشگاه‌ها رشته‌های تحصیلی مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. مدارک تحصیلی در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود. اگر قصد تحصیل به زبانی غیر از زبان مادری دارید، باید مدرکی دال بر مهارت خود ارائه دهید. می‌توانید در یک دوره زبان شرکت کرده و مهارت‌های لازم را کسب کنید. مدارکی مانند PTE آکادمیک، آیلتس، تافل و C1 Advanced یا C2 Proficiency مورد قبول دانشگاه‌ها هستند.

حتی اگر قادر به تحصیل به زبان انگلیسی هستید، باید سعی کنید تا حد امکان زبان ترکی را نیز یاد بگیرید. این کار برای برقراری ارتباط با افراد محلی و سایر دانش آموزان مهم است. این مهارت نه تنها زندگی روزمره شما را آسان‌تر می‌کند، بلکه نکته مثبتی در رزومه شما نیز محسوب می‌شود. ازمیر، استانبول و آنکارا از بهترین شهرهای ترکیه هستند که دانشگاه‌های آن‌ها رشته‌هایی را در مقاطع مختلف برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند.
چگونه پذیرش تحصیلی بگیریم؟

هر دانشگاه در ترکیه سیستم مخصوص به خود را دارد و اطلاعات و شرایط پذیرش را در در وب سایت خود ارائه می‌دهد. به این صورت دانشجویان می‌توانند برای رشته‌های تحصیلی خود درخواست دهند و ثبت نام کنند. هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید سایت آن‌ها را بررسی کرده و درخواست پذیرش را ارسال نمایید. اما به طور کلی برخی از مدارک موردنیاز برای دریافتپذیرش تحصیلی در ادامه معرفی شده‌اند:

ارائه مدرک دیپلم (دبیرستان یا لیسانس برای کارشناسی ارشد)
کارنامه / سوابق و ریز نمرات دوره‌های قبلی شما
ارائه پاسپورت و یا شناسنامه شما
رزومه
نمرات شرکت در آزمون‌های موردتأیید دانشگاه
مدرک تحصیلی
توصیه نامه (بین 2-3)
نمونه کار

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان، دارای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی است که هرکدام شهریه‌های متفاوتی را برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف دریافت می‌کنند. هزینه‌های تحصیل بسته به سطح تحصیلات یا موسسه انتخابی شما، به طور چشمگیری متفاوت است.

دانشگاه‌های دولتی: 100-4000 یورو در سال
دانشگاه‌های خصوصی: گاهی بیش از 20000 یورو در سال

علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه‌های زندگی در ترکیه را نیز در نظر داشته باشید. ترکیه کشوری بزرگ با چندین شهر بزرگ و کوچک است. قیمت زندگی در آن‌ها بسته به موقعیت، بزرگ بودن شهر و تقاضا برای بسیار متفاوت است. به طور متوسط، هزینه‌های زندگی ماهانه از 400 تا 600 یورو در ماه متغیر است.

در ادامه برخی از هزینه‌های استاندارد زندگی به تفکیک شرح داده شده است:

اجاره (دانشگاه یا خوابگاه دولتی): 30-100 یورو در ماه
اجاره (آپارتمان خصوصی): 70-300 یورو در ماه
غذای 3 وعده برای 2 نفر در یک رستوران میان رده: 12 یورو
شیر: 0.57 یورو
نان: 0.30 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه (قطار، اتوبوس، مترو): 27 یورو

دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس در ترکیه

در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های بین المللی ترکیه برای تحصیل در مقاطع مختلف در شهرهای ترکیه معرفی شده‌اند.

آداپازاری

دانشگاه ساکاریا

آنکارا

دانشگاه فناوری گبزه
دانشگاه TED
دانشگاه آنکارا
دانشگاه بسکت
دانشگاه کانکایا
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه Hacettepe
دانشگاه آتیلیم
دانشگاه اقتصاد و صنعت TOBB
دانشگاه فنی خاورمیانه METU

آنتالیا

دانشگاه بیلیم آنتالیا

غازیانتاب

دانشگاه غازیانتاب

استانبول

مرکز بین المللی تشکیل اروپا – CIFE
دانشگاه استانبول-Cerrahpasa
مدرسه بازرگانی Sabancı
دانشگاه Koc
دانشگاه مرمره
دانشگاه آیدین استانبول
دانشگاه MEF
دانشگاه فنی یلدیز
دانشگاه ایسیک
دانشگاه سابانچی
دانشگاه باهچه شهیر (BAU)
دانشگاه Acibadem
دانشگاه کدیر هاس
دانشگاه اوزیگین
دانشگاه فنی استانبول
دانشگاه بوغازیچی
مدرسه بازرگانی هتل و گردشگری واتل
دانشگاه یدیتپه
دانشگاه استانبول
دانشگاه تیکارت استانبول
دانشگاه بیلگی استانبول
دانشگاه داگس

ازمیر

دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه یاسار
موسسه فناوری ازمیر
مدرسه برای آموزش بین المللی

قیصری

دانشگاه عبدالله گل (AGU)

سخن آخر

تحصیل در ترکیه با ارائه فرصت‌های بی‌نظیر آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. سیستم آموزشی با کیفیت، دانشگاه‌های معتبر، هزینه‌های مناسب و زندگی در محیطی با تاریخ و فرهنگ غنی، ترکیه را به یک مقصد جذاب برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. در صورتی که به تحصیل در ترکیه علاقه دارید، با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی مهاجردانش همراه شوید تا در دریافت پذیرش تحصیلی به شما کمک کنند.
سوالات متدوال

آیا دانشگاه‌های ترکیه رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؟

بله، بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلفی مانند مهندسی، علوم انسانی، مدیریت، تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و غیره قابل دسترسی هستند.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه چقدر است؟

شهریه دانشگاه‌ها بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است، اما معمولاً بین 100 تا 4000 هزار یورو در سال برای دانشگاه‌های دولتی متغیر است. هزینه‌های زندگی نیز شامل مسکن، غذا، حمل و نقل و سایر هزینه‌های روزمره می‌شود که به طور متوسط بین 400 تا 600 یورو برای یک دانشجوی بین‌المللی برآورد می‌شود.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه کدامند؟

پذیرش از دانشگاه: ابتدا باید پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ترکیه را دریافت کنید.
جمع‌آوری مدارک: مدارک مورد نیاز شامل فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، نامه پذیرش از دانشگاه، عکس‌های پاسپورتی، مدارک مالی و بیمه درمانی است.
ارائه درخواست ویزا: با مراجعه به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود، مدارک را ارائه داده و درخواست ویزا دهید و منتظر تأیید آن بمانید.

Categories:

No Responses

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.